U mužov korunovali nového kráľa, u žien vyhrali opäť Turčianske Kľačany

01.10.2011 14:59

Severoslovenská hasičská liga má za sebou prvé jubileum. Úspešne sa skončil jej V. ročník.

POVAŽSKÁ BYSTRICA/PREDMIER. Na tróne kráľa a kráľovnej ligy sa vystriedalo u mužov ďalšie družstvo. Žezlo u žien držali pevne v rukách jediné víťazky v histórii Severoslovenskej hasičskej ligy.
Suverénna Podvysoká

Družstva tohtosezónneho víťaza sa začalo formovať už v minulej sezóne. V tejto nenechalo od úvodu ligy nikoho na pochybách, že to s útokom na prvenstvo myslí vážne. Z dvanástich kôl vyhrala Podvysoká sedem!!! Raz bola druhá a raz tretia. Majster sa na „bedňu“ nedostal iba trikrát. Po poslednom kole v Predmieri mala Podvysoká na konte 257 bodov a 38-bodový náskok.

Druhý skončil najväčší rival majstra, MVK Staškov. Ten držal krok s lídrom prvé štyri kolá, po treťom dokonca viedol. Hasiči z MVK vyhrali dvakrát, trikrát boli druhí a dvakrát tretí. Získali 219 bodov.

Veľmi vyrovnané výsledky dosahovala tretia Rudinka. Získala 219 bodov, o dva menej ako MVK Staškov. Rudinka síce nevyhrala ani raz, ale desaťkrát bola medzi najlepšou päticou. Pri veľkej smole MVK Staškov sa po Predmieri mohla dokonca posunúť na druhú priečku, ale to boli počty z príliš veľkej možnosti náhod.
Ostatní

S lepším umiestnením rátali možno v Trnovom či Korni. Trnové zaostalo za tretím miestom o sedem bodov, Korňa mala taktiež slabší záver. Ostatné družstvá neprekvapili, no boli lídrom ligy určite dôstojnými súpermi. Z našich zástupcov sa predstavil ako účastník ligy iba Praznov. Ten sa prihlásil do súťaže až po prvom kole. Jeho hasiči doplatili na neskúsenosť i to, že sa nezúčastnili viacerých súťaží.
Titul patrí iba im

Ženy z Turčianskych Kľačian sa stali víťazkami ligy už po piaty raz. V trvaní SSHL na trón zatiaľ nikoho nepustili, aj keď tento ročník možno považovať za jeden z najvyrovnanejších. Laňky získali 135 bodov za štyri víťazstvá, jedno druhé a štyri tretie miesta. V tomto smere mali najvyrovnanejšiu bilanciu, ktorú ostatné družstvá nedokázali napodobniť.
Dve druhé miesta

Posledné kolo rozhodlo o tom, že Malá Bytča a Hliník nad Váhom mali rovnaký počet bodov (119) a rovnaký počet pomocných bodov. Zainteresovaní navrhovali najskôr rozstrel, čiže zopakovať útoky. Rozhodnutie vedenia ligy bolo napokon šalamúnske. Druhé miesto udelil obom družstvám. Ak by boli pravidlá pamätali viac na túto možnosť, rátali by sa ako pomocné body aj väčší počet prvých, či druhých a tretích miest. Viac víťazstiev mala Malá Bytča – štyri, pokiaľ ich súperky iba dve. Treba dúfať, že výbor bude pri zostavovaní či úprave pravidiel pre ďalší ročník myslieť aj na takúto možnosť.

U žien nevyhrali iba Korňa a Jablonové. Smola či zbabrané útoky všetkých družstiev sa striedali s dobrými výkonmi. Na záverečnom vyhodnotení ligy v Predmieri sa hovorilo o budúcom ročníku najmä s vyhlásením víťaziek, že v zložení, v akom štartovali v ročníku 2011, sme ich videli naposledy.
Čo môžeme očakávať?

Určite súboje o titul a dobré časy. U mužov sú lídri jasní snáď už dopredu, no čo sa bude diať u žien, sa predpokladať nedá. Určite sa o titul bude uchádzať Podvysoká. Štart MVK Staškov je zatiaľ otázny, pretože v kuloároch sa hovorí o jeho možnom prihlásení sa do silnejšej Slovensko-moravskej ligy.

Veľké ambície bude mať určite nováčik z Malej Bytče, ktorý sa bude chcieť presadiť nielen v lige, ale aj s novou traťou, kde sa bude bežať na umelej tráve. Sekundovať mu budú určite zdatne obe družstvá Hliníka nad Hronom či päťnásobné víťazky. Dobre sa pripravia aj ostatné dievčatá.

Najrýchlejší útok u mužov dosiahol na súťaži v Jablonovom MVK Staškov - 14,336 sek.

Najrýchlejší útok u žien dosiahlo na súťaži v Likavke DHZ Malá Bytča - 17,663 sek.

Najlepším prúdarom sa stal Dominik Bytčanek z DHZ Podvysoká na súťaži v Hliníku nad Váhom s časom 13,900 sek.

Najlepšou prúdarkou sa stala Terézia Skatuloková z DHZ Malá Bytča na súťaži v Likavke s časom 16,457 sek.
Celkové poradie

Muži: 1. Podvysoká 257, 2. MVK Staškov 219, 3. Rudinka 217, 4. Trnové 210, 5. Korňa 183, 6. DHZ Staškov 172, 7. Klokočov 166, 8. Rosina 161, 9. Rakša 152, 10. Predmier 141, 11. Hliník nad Váhom 133, 12. Jablonové 132, 13. Likavka 121, 14. Iľanovo 85, 15. Praznov 59.

Ženy: 1 Turčianske Kľačany 135, 2 Malá Bytča a Hliník nad Váhom 119, 4 Hliník nad Váhom dorastenky 112, 5 Horný Kelčov 107, 6 Korňa 98, 7 Jablonové 97.