Poháre pre najlepších hasičov išli do Ihrišťa, Predmiera a Hornej Poruby

03.09.2011 13:39

 

Redakcia MY Noviny stredného Považia pripravila pre hasičov ďalšiu súťaž. Po Naj hasičke sme dali priestor celým kolektívom. Tie najlepšie sme vyhodnotili počas záveru Severoslovenskej hasičskej ligy v Predmieri.
POVAŽSKÁ BYSTRICA. Skvelou partiou hasičov sa mohol stať každý kolektív, ktorý má aspoň trošku dočinenia s hasičmi. Priznáme sa, že sme čakali s obavami, koľko príde do redakcie prihlášok. Nevieme sami, či sme čakali viac, alebo nás počet prihlásených prekvapil. Kolektívna súťaž je predsa len iná ako súťaž pre jednotlivcov.
Niektorí zaváhali, mohli ľutovať
Prihlášky do súťaže sme očakávali najmä z tých dobrovoľných hasičských zborov, ktoré sa prezentovali v MY Novinách stredného Považia v prílohe MY hasiči. Škoda, že viacerým hasičom to nenapadlo, pretože už pri odbere toľkých kusov mohli mať niekoľko desiatok hlasov za kupóny, ktoré boli v prílohe.
Šťastná trinástka prihlásených partií
Napokon sa do súťaže prihlásilo trinásť partií – kolektívov. Všetky boli z dobrovoľných hasičských zborov. Našli sme medzi nimi i tie, ktoré posielali hlasy svojim členkám v predchádzajúcej súťaži o Naj hasičku. Ako prvé sa prihlásili dorastenky z DHZ Bodiná, po nich hasiči z Predmiera a Hornej Poruby. Na koniec Ihrišťania, Stupné a ako posledné dievčatá z Mikušoviec.
Prihlásili sa rôzne partie
Okrem celých partií sa prihlásili aj dorastenky (Mikušovce, Bodiná) či napríklad veteráni (Stupné). Horovčania prihlásili ženy. Potešil nás aj fakt, že svoju partiu postavil aj DHZ Červený Kameň, ktorý sa na súťažiach príliš neukazoval.
Nezáležalo však na počtoch členov partií, ale na hlasoch, ktoré im chodili.
Čísla a fakty celej hasičskej súťaže
Na prihlásenie a posielanie hlasov mali súťažiaci a ich priaznivci päť týždňov. Za ten čas prišlo do redakcie 1264 platných hlasov. Bohužiaľ, niektoré, podobne ako zaslané fotografie, neboli dobre označené, a tak sme neuznali.
Najviac hlasov ste poslali hneď v prvom týždni od vyhlásenia súťaže. Najmenej ich prišlo v posledný týždeň. Uzávierka Skvelej partie bola 11. augusta.
Najlepší
Zvíťazili hasiči z Ihrišťa, ktorí získali 299 bodov. „Do súťaže nás prihlásila Nikolka Kubišová a neskôr jej pomáhali zbierať dievčatá potrebné hlasy. Netuším, čo bolo ťažšie. Zháňať noviny, alebo vystrihovať kupóny?“ spýtal sa seba i nás Ivan Baška.
Ihrišťania boli z výsledku veľmi prekvapení, ale ešte viac spokojní. Do Predmiera prišli v plnej zostave. Svoju súťaž, ktorá je zaradená do Slovensko–moravskej hasič-skej ligy, majú dávno úspešne za sebou. V tejto sezóne sa im zatiaľ darí podľa predstáv. Pribúdajú poháre v mužskej i ženskej kategórii. Viackrát vyhrali súťaž obe družstvá spolu, alebo, ako hovoria dievčatá, boli obaja druhí. Úspešne zakončia sezónu aj dorastenci – svišti.
„Je pred nami záver ligy. Máme všetko vo svojich rukách, dobre sú na tom aj ženy. Viem, že by bolo najkrajšie, ak by vyhrali muži aj ženy. Uvidíme. Dievčatá to prajú najmä nám,“ dodal Ivan Baška, ktorý prebral pohár pre najlepších od našej odbytárky Danky Manovej, ktorá súťaž vymyslela.
Vyhodnotenie súťaže bolo v Predmieri
Po finále Slovensko – moravskej ligy, ktoré sa konalo minulý rok v Ďurďovom, kde sme vyhlasovali Naj hasičku, sme odmenili hasičské partie v Predmieri. Tam sa konalo posledné kolo Severoslovenskej hasičskej ligy a taktiež jej vyhodnotenie.
Monikina odplata
Práve družstvo Predmiera skončilo druhé. Rok predtým si cenu za Naj hasičku odniesla jeho šéfka, Monika Mináriková.
Do súťaže prihlásila svojich hasičov ona. „Bola to taká odplata za minulú súťaž v MY. Nie, nie som sklamaná, že sme skončili druhí. Veď aj inde sú skvelé partie hasičov, čo dokazujú nielen na súťažiach,“ povedala Monika.
Predmierci zmobilizovali sily a rozdelili si úlohy. Chlapi financovali nákup novín a dievčatá strihali, a strihali, a strihali... Napokon mali platných 258 hlasov.
Latka je postavená veľmi vysoko
Nielen vyhodnotenie súťaže sa uskutočnilo v Predmieri. Miestni hasiči pripravili na veľmi vysokej úrovni súťaž detí, ligu a nočnú súťaž. Medzi nimi bolo ich vyhodnotenie a ocenenie najlepších a, samo-zrejme, aj samotnej ligy. Potom sme vyhodnotili našu súťaž. Hasiči z Predmiera postavili latku v príprave súťaží a dekorovaní ich víťazov veľmi vysoko. Či budú organizovať záver ligy aj na budúcu sezónu, zatiaľ netušia.
„Všetko sa dozvieme na sneme ligy. Hodnotenia súťažiacich a hostí nám potvrdili, že sme sa pripravili vynikajúco. Všetko je otvorené, ale podmienkou je dodržanie termínu našej súťaže,“ prezradila Monika Mináriková.
Prišli si pre pohár
Asi najďalej to mali do Predmiera zástupcovia Hornej Poruby. Tí sa po minuloročnej súťaži na otoči presunuli koncom júla opäť na futbalové ihrisko. Tam sa priblížili k poháru najmä muži, ale napokon naň nedosiahli.
„Táto sezóna je pre nás síce lepšia, ale trošku snáď aj zakliata. Muži sa viackrát dostali solídnymi časmi na dostrel stupňov víťazov, ale napokon im pohár v poslednej chvíli niekto vyfúkol,“ tvrdí Ingrid Pučeková, ktorej hasiči nepovedia inak ako teta Ina.
Naposledy sa tak stalo v Pruskom, kde ich predbehli Lednické Rovne, ktoré sa prihlásili na poslednú chvíľku. Začalo sa dariť aj ženám, a ich dosiahnuté časy sa oproti minulej sezóne scvrkli asi o polovičku. Baby vedia zabojovať, čo sa stalo aj na nočnej súťaži v Nosiciach, kde získali pohár.
Pokazená mašina
„Zlepšili sme sa. Mali sme pokazenú mašinu, ale už je v poriadku. Tešíme sa na nočnú súťaž do Pružiny,“ dodala teta Ina. Skonštatovala ešte, že do súťaže prihlásili hasičov z Hornej Poruby dievčatá. Zháňali, kupovali noviny a strihali kupóny.
Pre najlepšiu trojicu čakalo v Predmieri ročné predplatné MY, šampanské z Vinotéky Marína, poháre a tričká od spoločnosti Športové Poháre Korňa.
Ako to všetko dopadlo?
Najlepšiu trojicu už poznáme, ale ako dopadlo poradie na ostatných priečkach? Každé družstvo získalo body, ktoré sa im zapísali po zaslatí kupónov.
Celkové poradie
1. Ihrište 299, 2. Predmier 258, 3. Horná Poruba 171, 4. Mikušovce – dorastenky 114, 5. Horovce – ženy 103, 6. Bohunice 88, 7. Kvašov 54, 8. Bodiná - dorastnky 50, 9. Vydrná 45, 10. Stupné - veteráni 45, 11. Dubnica nad Váhom 24, 12. Červený Kameň 10, Lúky 3.
Akú súťaž prinesieme o rok? Zatiaľ nevieme. Možno nám svojimi námetmi a pripomienkami pomôžete aj vy!