Fakty a postrehy zo Slovensko - moravskej hasičskej ligy 2012

21.10.2012 11:16

 

Po skončení SMHL sme pripravili jeho menšie štatistické zhrnutie. Najzaujímavejšie, najkrajšie či najemotívnejšie momenty počas pätnástich ligových kôl.

POVAŽSKÁ BYSTRICA. V jubilejnom 10. ročníku SMHL zbieralo ligové body až 34 hasičských družstiev, čo je doteraz najväčší počet v lige, podobne ako v roku 2010. V roku 2012 sa do ligy zapojilo 27 družstiev mužov a 7 žien.

Novinkou bola liga pre družstvá mužov z Poľného Kesova (8. miesto) a Malého Lapáša (15. miesto), ktoré poznáme aj z pôsobenia v THHL. Prvý krát si ligu takisto skúsili Dolné Ozorovce (14. miesto), Skačany (23. miesto), Nosice (24. miesto) a Rybany (27. miesto). Medzi ženami boli novickami Nosice (4. miesto) a vo svojej prvej sezóne vôbec aj Horenická Hôrka (7. miesto).
Účasť družstiev na súťažiach

V tohtoročnom kalendári nájdeme súťaže, kde účasť družstiev predčila očakávania organizátorov, ale aj súťaže, kde očakávania usporiadateľov ligového kola neboli určite naplnené podľa predstáv. Najvyššou účasťou sa môže pochváliť Nedašov, kde sa streli na jednej súťaži hneď dve ligy, vysokú účasť malo takisto finále SMHL v Ďurďovom, či súťaže v Ihrišti a Zbore.
Najrýchlejšie útoky sezóny

Pre tých, ktorí sledujú dianie v SMHL, nie je žiadnou novinkou skutočnosť, že v ročníku 2012 bol vytvorený nový rekord v mužskej kategórii. O tento zápis sa postaralo na súťaži v Ihrišti Podhorie. Zapísalo čas 13,52 sek (13,42 PP). Núdza však nebola ani o ďalšie špičkové výkony, za všetky spomeniem len výkon Zbory v Ďurďovom s hodnotou 13,61 sek (13,14 PP) či Podhoria z Horenickej Hôrky (13,77 sek – 13,49 PP). Koniec koncov, tieto družstvá výrazne dominujú štatistike najrýchlejších časov ročníka, keď v prvej desiatke má Podhorie časy štyri, Zbora dokonca šesť!

S najrýchlejším útokmi to bolo v ženskej kategórii ešte zaujímavejšie ako v prípade mužov. Takisto bola posunutá hranica najrýchlejšieho času, a to dokonca dvakrát! Rekord Moškovca o stotinu sekundy prekonala na súťaži v Dežericiach Nedašova Lhota, ktorá sa však z času 16,51 sek (16,38 LP) a primátu nositeľa ligového rekordu netešila veľmi dlho.

O štyri týždne neskôr, na súťaži v Pravoticiach, posunuli hranicu rekordu na 16,45 sek (16,09 PP) Ladce. To však nebolo zo strany ženských družstiev ani zďaleka všetko. Vidieť sme mohli ešte ďalších sedem šestnástok, na niektorých súťažiach dokonca viacnásobne. Stalo sa to v už spomínaných Dežericiach a Pravoticiach, takisto v Lednických Rovniach, po jednej to bolo v Brumove, Podhorí a Ďurďovom. Kvalitné boli určite aj výkony atakujúce túto hranicu. Čerešničkou na torte bol útok ženského ALL STAR družstva v Ďurďovom, ktoré zabehlo nevídaný čas 16,33 sek (15,97 PP)!
Najrýchlejšie zostreky

Čo sa najrýchlejších zostrekov týka, tak u mužov môžeme za veľmi kvalitný čas považovať akýkoľvek úspech pod hranicou 14 sekúnd. Takýchto časov na niektorom z terčov sme počas 15- ligových kôl mohli vidieť celkovo 36, z toho 4 najrýchlejšie sú dokonca pod hranicou 13,50 sek. Dva najlepšie zostreky sezóny už ale výrazne atakujú hranicu 13,00 sek. Najrýchlejší zostrek sezóny sa podaril spolu s jeho družstvom Rišovi zo Zbory v pamätnom útoku z Ďurďového. Rišo „zložil“ pravý terč v čase 13,14 sek. Druhý v poradí, Denis z Podhoria, sa predviedol na domácej súťaži, keď svoj ľavý terč zvládol v čase 13,20 sek.

U žien bolo možné vzhliadnuť takisto množstvo kvalitných zostrekov. Tridsať ich je pod hranicou 17,00 sek, ďalších 12 časov je pod hranicou 17,20 sek, čo znamená taktiež kvalitné výkony. Pod hranicu 16,50 sek sú celkovo štyri časy, z ktorých dva boli zaznamenané pri rekordnom útoku Ladiec v Pravoticiach. V Pravoticiach napokon padol aj najrýchlejší čas na niektorom z prúdov v ženskej kategórii, keď Majka s družstvom Ladiec dokázala zraziť terč v čase atakujúcom hranicu 16,00 sek – 16,09 sek.
Medailisti, umiestnenia družstiev

Po dvoch strieborných a dvoch bronzových medailách to konečne prišlo. Zbora si vybojovala svoj vôbec prvý titul, keď porazila iba o tri body druhé Podhorie, ktoré si zase pripísalo tretiu medailu v rade od roku 2010. Obhajcovia prvenstva z roku 2011 – Ihrište boli napokon nadmieru spokojní s umiestnením na bronzovom stupienku.

Svoje doteraz najlepšie umiestnenie v celkovom poradí si na svoje konto pripísalo Poriadie (6. miesto), Lednické Rovne (7. miesto), ako nováčik v SMHL Poľný Kesov (8. miesto) a takisto aj Bystričany (9. miesto) a Trstie na 11. mieste. Naopak menej ako po minulé roky sa darilo napríklad Nedašovu (16. miesto), Lehote pod Vtáčnikom (19. miesto) či Moškovcu (26. miesto).

U žien sa takisto ako u mužov postavili na stupeň víťazov aj obhajkyne titulu z Ladiec. A opäť to bol stupienok najvyšší, teda ten pre víťazné družstvo. Spoločnosť im robili na bronzovom stupienku ženy Ihrišťa, tretiu priečku si v poslednom kole Vybojoval Moškovec. Pre Ladce to bolo druhé zlato v rade, Ihrište si na svoje konto pripísalo k dvom víťazstvám a dvom bronzom prvý raz druhé miesto. Moškovec skompletizoval svoju medailovú zbierku, keď do nej pridal práve tú bronzovú.
Ako získavali družstvá body na súťažiach

Medzi mužmi boli do súboja o prvenstvo fakticky už od prvého kola zapojené hlavne dve družstvá – Zbora a Podhorie.

Tento súboj napokon trval až do samotného záveru ročníka.
Bodové zisky

Odstup medzi spomínanými družstvami je síce iba tri body, no tretie Ihrište na druhé Podhorie stratilo až 76 bodov. Má to však jednoznačné opodstatnenie. Zbora a Podhorie zozbierali spolu dvanásť plných porcií bodov, každé družstvo zhodne 6 x 20 bodov. Zbora k týmto bodom ešte navyše pridala mimo iného aj štyri 17 – bodové zápisy či jeden zápis s hodnotou 15 bodov. Podhorie pridalo 17 bodov trikrát, 15 bodov si na svoje konto pripísalo dvakrát.

Okrem týchto dominantných družstiev sa niektoré z ligových kôl podarilo vyhrať už len trom družstvám. Brumov bral plný bodový zisk na domácej pôde, 20 bodov si dokázal pripísať v Pravoticiach aj Brumov B. Posledným družstvom, ktorému sa podarilo získať plnú porciu bodov, je Nedašov, ktorý si ich vybojoval v Podlužanoch.
Viac víťaziek

U žien na rozdiel od mužov dokázalo vyhrať niektoré z ligových kôl až päť zo siedmych družstiev, no bodový odstup sa podobal tomu u mužov, tzn. medzi prvým a druhým družstvom bolo iba šesť bodov, no bronzový Moškovec už na druhé Ihrište strácal 25 bodov.

Víťazným Ladcom sa podarilo päťkrát zvíťaziť, k čomu pridali aj štyrikrát druhé a dvakrát tretie miesto. Viackrát dokázali zvíťaziť aj baby z Moškovca - štyrikrát, tri desaťbodové zápisy má na svojom konte Ihrište. Dve víťazstvá si vybojovali Nosice, Nedašova Lhota jedno. Na stupeň víťazov sa dokázali prebojovať štyrikrát aj Dežerice.